Monthly Archives: październik 2022

Na terenie Miasta Rybnika działa 5 punktów nieodpłatnego poradnictwa, w tym 3 nieodpłatnych porad prawnych oraz 2 nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniającym innych osób w ciągu ostatniego roku i złożą stosowne oświadczenie. W ramach dyżurów świadczona jest pomoc prawna także specjalistyczna z zakresu prawa rodzinnego, karnego i mediacji.

Zapisy na porady prawne prowadzone są w godzinach pracy Urzędu Miasta Rybnika pod numerem telefonu: 32 43 92 239 lub mailowo: pomocprawna@um.rybnik.pl

Szczegóły funkcjonowania punktów (adres, harmonogram pracy) dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rybnika: https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=315 oraz na miejskiej stronie internetowej w zakładce bezpłatna pomoc prawna
(https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/bezplatna-pomoc-prawna-i-bezplatne-poradnictwo-obywatelskie/).

28 października w piątek klasy I-III miały okazję spotkać się wielkim miłośnikiem przyrody i hodowcą zwierząt – panem Andrzejem Pająkiem, który przybył do nas w towarzystwie wybranych gadów pochodzących z całego świata.
Pan Andrzej Pająk organizuje pokazy z udziałem żywych zwierząt i potrafi o nich opowiadać w niezwykle ciekawy sposób. Jest wyjątkowym nauczycielem przyciągający uwagę uczniów niesamowitym darem przekazu i ogromną wiedzą, która jest sumą teorii, wielu lat doświadczeń hodowlanych i obserwacji. Jego pasja i miłość do zwierząt potrafi zahipnotyzować nie tylko dzieci, ale również i dorosłych. Spotkanie okazało się nie tylko nauką, lecz też świetną zabawą. Zwierzęta, które można było dotknąć, obejrzeć z bliska czy nawet pogłaskać czynią, że żywe lekcje są dla wszystkich ogromnym przeżyciem.
Kształtowanie postaw proekologicznych i uwrażliwienie na piękno przyrody to główne przekazy na każdych spotkaniach z uczniami.

Zuzanna Sobiech

Na lekcji wychowawczej przy smacznym dyniowym poczęstunku oglądaliśmy filmiki i prezentacje ze zwyczajami związanymi z Dniem Dyni, uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami kulinarnymi i technicznymi z wykorzystaniem jesiennego przysmaku jakim jest dynia.

Wychowawca kl.VI b Magdalena Rydzyńska

26 października 2022 klasa 7a odwiedziła Teatr Ziemi Rybnickiej, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Dziady”. Przeczytajcie, jak zapamiętali to wyjście.


26 października 2022 w ramach lekcji języka polskiego wybraliśmy się do Teatru Ziemi Rybnickiej na spektakl pt. „Dziady” w wykonaniu teatru „Cracovia”. Uważam, że warto było zobaczyć to przedstawienie, ponieważ aktorzy wczuli się w swoje role w stu procentach. Zagrali perfekcyjnie. Muzyka, którą słyszeliśmy w trakcie, była lekko przerażająca. Efekty specjalne oddawały nastrój utworu. Dym, który unosił się nad sceną, efekty świetlne oraz dekoracje podkreślały grozę spektaklu. Wszystko razem stworzyło niesamowity efekt końcowy. Przedstawienie było rewelacyjne, więc polecam każdemu zobaczenie go.

Borys


Wczoraj byliśmy w Teatrze Ziemi Rybnickiej na „Dziadach”. Moim zdaniem był to bardzo interesujący spektakl. Podobała mi się zwłaszcza scenografia i gra aktorska. Reżyser postarał się, aby przedstawienie zostało dobrze przygotowane.

Laura


Nasza klasa poszła do Teatru Ziemi Rybnickiej na spektakl „Dziady”. Było bardzo ciekawie. Po wejściu do sali teatralnej ujrzeliśmy na scenie cmentarz. Scenografia – czyli groby i trumna – oddawały mrok przedstawienia. Na scenie zobaczyliśmy kilku aktorów, którzy wcielali się w różne role – raz byli ludźmi, a innym razem duchami. Reżyser wiernie oddał dzieło Adama Mickiewicza. Przedstawienie bardzo mi się podobało. Chętnie wybiorę się na kolejny spektakl.

Wiktoria


Początek spektaklu „Dziady” bardzo mnie zaskoczył. Podobało mi się, jak dym ciekawie „zagrał” na scenie. Postacie zostały dobrze odegrane przez aktorów. Świetnie wyglądały zmieniające się światła.  Przedstawienie podobało mi się, było ciekawe.

Emilia

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zakup piłek, sprzętu do unihokeja i strojów sportowych, w których z dumą reprezentujemy naszą szkołę. Cieszymy się, że codziennie na lekcjach w-f możemy korzystać z Waszego prezentu!
Nauczyciele w-f oraz wdzięczna młodzież

W dniach 7.10, 10.10 i 24.10. 2022 r. na terenie szkoły realizowane były spotkania z przedstawicielem Policji. Tematyka spotkań dotyczyła:

– bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły,

– agresji i odpowiedzialności prawnej osób niepełnoletnich,

– bezpieczeństwa w sieci, hejtu, publikacji wizerunku innej osoby w mediach społecznościowych bez jej zgody.

Dzisiejsze spotkanie naszych uczniów z przedstawicielem Policji było ostatnim z cyklu. Prelekcję o bezpieczeństwie w sieci, hejtowaniu, publikacji wizerunku innej osoby w mediach społecznościowych bez jej zgody oraz odpowiedzialności prawnej przeprowadził Pan Sierżant Sztabowy Łukasz Czebotar. Uczniowie klas 7-8 mogli również zapoznać się z podstawowymi elementami wyposażenia policjanta wydziału prewencji. Podczas spotkania chętni uczniowie mogli z bliska zobaczyć działanie kajdanek oraz pałki. Kolejną atrakcją prelekcji była możliwość zadawania pytań, na które zaproszony gość chętnie udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Marek Szecówka – pedagog szkolny

Od 8 do 23 października uczniowie klas 4-8 brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Przedsięwzięcie to polega na rywalizacji pomiędzy europejskimi krajami na zorganizowanie jak największej liczby wydarzeń związanych z kodowaniem i programowaniem. Nasza szkoła, jak co roku włączyła się do akcji. Uczniowie w ramach różnych aktywności „zostali zaprogramowani” i zatańczyli taniec robotów. Ponadto interpretowali programy, aby znaleźć właściwą trajektorię i wygrać liczne wyzwania. W efekcie uczestnicy zabaw mieli okazję zarazić się pasją do programowania, poznali nowe funkcje, a przy okazji poprawili swoją umiejętności logicznego myślenia oraz koncentrację uwagi.

Nauczyciele informatyki

Wykonaliśmy drugie z 9 zadań z projektu ” W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”. Tym razem uczniowie klas 4 zapoznali się z historią sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, postacią św. Siostry Faustyny i obrazem Jezusa Miłosiernego.

Jednocześnie chcemy przypomnieć o trwaniu jednego z projektowych zadań, jest to pomoc misjom. Zbieramy do końca maja bandaże, medaliki, różańce, krzyżyki. Zebrane rzeczy przekażemy Ojcom Werbistom,  którzy zawiozą dary na misje do poszczególnych krajów.

P. Zoremba – Piszczan