Daily Archives: 12 października 2022

12 października 2022 r. nasza szkoła brała udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pod hasłem  „Przerwa na czytanie”.

W wydarzeniu tym uczestniczyli uczniowie klas 1-8 i wszyscy pracownicy szkoły. Powstały “strefy czytacza” oraz odbyło się wspólne czytanie z nauczycielami i chętnymi do udziału w przedsięwzięciu rodzicami. Zainteresowani rodzice uczniów klas starszych czytali naszym najmłodszym dzieciom z klas 1-3.
Każdy mógł przynieść wybraną przez siebie książkę. Część osób postanowiła skorzystać z różnych pozycji, dostępnych w bibliotece i czytelni szkoły.
Liczba czytających na przerwach, od godziny 8.00 do godziny 15.00, wyniosła 435 osób.

Akcja odbyła się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem było promowanie czytelnictwa, przypominanie oraz pokazanie, że czytanie jest ciekawą formą spędzania czasu oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po lekturę niezależnie od sytuacji i miejsca.

Ludzie czytający książki zyskują nie tylko łatwość wypowiadania się, nigdy też nie nudzą swych rozmówców.

B. Rachniowska

Hej, to my IIb! 12 października wzięliśmy udział w III Międzynarodowej edycji i VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Wszyscy w tym dniu czytaliśmy swoje ulubione lektury na przerwach. Do tego odwiedziła nas Pani Xymena i przeczytała nam kawałek ulubionej lektury „Sposób na Elfa”. Słuchaliśmy z zaciekawieniem historii opowiadanych przez psa i jego właściciela. Takie lekcje mogłyby być zawsze.

Uczniowie klasy IIb wraz z Panią Zuzanną Sobiech

W dniu 12.10.2022 r  w naszej szkole odbył się  pokaz tańca dla uczniów klas I-III, prowadzony przez przedstawicieli firmy Majery.  Pokaz miał na celu zaprosić chętnych uczniów do grupy tanecznej. Zajęcia będą prowadzone na terenie szkoły.

Dlaczego warto?
– poprzez taniec dzieci poprawiają swoją sprawność, muzykalność oraz trenują koordynację ruchową,
– uczą się pracy w grupie,
– pokonują swoją nieśmiałość i otwierają się na nowe znajomości,
– zajęcia taneczne sprzyjają poprawnemu rozwojowi dziecka.
Z. Sobiech

Puk, puk, to ja – mały uczeń, pierwszaczek.
Puk, puk, to ja – taki dzielny uczniaczek.
Puk, puk, to ja – pukam szkoło do twych drzwi.
Puk, puk, to ja – proszę bądź przyjazna mi.

Ole, ole, ola, szkołę lubić się da.
Ole, ole, ola, a w niej uczniem jestem ja.

23 września odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych.
Po przemówieniu pani Dyrektor, mgr Sabiny Malgrab i powitaniu przez czwartoklasistów, pierwszaki ochoczo przystąpiły do wykonywania przygotowanych dla nich zadań.
Był akcent muzyczny i  prezentacja umiejętności recytatorskich. Nie zabrakło sprawdzianu zwinnościowego, a także pytań dotyczących zasad zachowania w szkole i na drodze. Pierwszoklasiści udowodnili również, że są w stanie znieść drobne porażki i niepowodzenia, które w szkole trzeba przełknąć jak gorzką pigułkę, bądź kwaśny sok z cytryny.
Wszyscy wspaniale wykonali zadania, przygotowane specjalnie na tę okazję. Na zakończenie z powagą na twarzach powtarzali słowa ślubowania. Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Rybniku, a wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy. Liczymy, że ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci naszych drogich pierwszaków.

Życzymy im powodzenia i sukcesów w szkole.

Wychowawczynie klas pierwszych

-> Nowi uczniowie naszej szkoły 🙂