Biblioteka

poniedziałek 8:00 – 13:30
wtorek 8:00 – 14:00
środa 8:45 – 14.00
czwartek 8:00 – 14:00
piątek 8:00 – 14:00

Telefon (32) 4221281 w. 17

Książki można zamawiać poprzez katalog on-line (login i hasło z e-dziennika):

Katalog biblioteki on-line
Instrukcja obsługi katalogu OPAC

Regulamin biblioteki

Regulamin wypożyczania podręczników – klasy 1-3

Regulamin wypożyczania podręczników – klasy 4-8

______________________________________________


JAK WYOBRAŻAM SOBIE AUTORA PRZY PRACY

W marcu gościliśmy aż dwóch pisarzy w naszej szkole. Przed ich przyjazdem ogłosiłyśmy konkurs plastyczny „Autor przy pracy”. Prace znalazły się na scenie podczas spotkań autorskich i zostały dostrzeżone przez naszych gości. Na jednym  rysunku nawet rozpoznał siebie p. Tomasz Nowaczyk!

Teraz przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu:

1. miejsce Magdalena Polok kl. 3b

2. miejsce Hanna Polok kl. 1c

3. miejsce Hanna Berlińska kl. 3b

Ponadto w konkursie wzięli udział: Magda Nowrot kl. 1b, Antoni Suwaj kl. 3b, Dawid Skiba kl. 3b, Anna Cichy kl. 3b, Igor Janosz kl. 1a, Maks Janosz  – grupa starsza przedszkola.

Zwycięzców nagrodzono i wręczono im dyplomy, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe drobiazgi.

              Bibliotekarki


PISARZ WŚRÓD SWOICH CZYTELNIKÓW

20 marca odwiedził naszą szkołę kolejny pisarz – pan Marcin Kozioł. Przeprowadził spotkanie dla uczniów klas 7 i 8 pt. „Szalona historia komputerów i gier komputerowych… i jak się od nich nie uzależnić”. Pan Marcin z niezwykłym entuzjazmem przedstawił historię rozwoju komputerów w pigułce. Uczniowie mogli na żywo zobaczyć i dotknąć nieużywanych nośników danych (np. kart perforowanych i dyskietek) i sprzętów (np. dyktafonu i ZX Spectrum). Ochotnicy próbowali uruchomić lub rozebrać stare modele. Na koniec pan Kozioł zwrócił uwagę, że trzeba dbać, aby się nie uzależnić od komputerów i nie poświęcać im całego swojego czasu. Alternatywą może być np. czytanie.

Dziękujemy Radzie Rodziców za opłacenie tego ciekawego spotkania.

Warto nadmienić, że pan Marcin Kozioł jest autorem książki „Szalona historia komputerów”, którą można wypożyczyć w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Bibliotekarki


ZABAWNY CIĄG DALSZY SPOTKAŃ Z PISARZAMI

Rok temu ówczesne klasy 4 i 5 (czyli obecne klasy 5 i 6) miały spotkanie z Marcinem Koziołem (na temat książki „Skrzynia władcy piorunów”). Tym sposobem wymienione roczniki rozpoczęły „rundę” spotkań z pisarzem.

Na początku roku szkolnego 23/24 klasy 4 uczestniczyły w spotkaniu on-line  z Marcinem Koziołem – pt. „Psyjaciele”.

14 marca klasy klasy 1-3 kontynuowały cykl spotkań z pisarzami. Tym razem panie bibliotekarki zaprosiły do szkoły pana Tomasza Piotra Nowaczyka. Było to bardzo zabawne wydarzenie, ponieważ pisarz na co dzień jest artystą kabaretowym. W czasie spotkania pan Tomasz w niezwykle interesujący i wesoły sposób opowiedział o trzech wydanych przez siebie książkach dla najmłodszych: „Ekstra-Staś ratuje świat”, „Gupik ma szczęście!”, „Pozdrawiam! Ściskam! Imadło”. Śmiechu było co niemiara. Uczniowie przekonali się, że praca autora może być zabawna. Na koniec uczniowie mogli otrzymać autografy lub zakupić książki, ze specjalną dedykacją pisarza.

Teraz na swoje spotkanie czekają klasy 7 i 8, na które czeka bardzo ciekawy temat „Szalona historia komputerów i gier komputerowych… i jak się od nich nie uzależnić”.

Wizyty autorów w naszej placówce zawdzięczamy Radzie Rodziców, która sfinansowała  czytelnicze imprezy. Podczas spotkań zakupiłyśmy egzemplarze książek z autografami twórców. Zapraszamy do wypożyczeń!

Bibliotekarki


DZIEŃ ŚW. PATRYKA

Biblioteka dołączyła do obchodów Dnia św. Patryka w naszej szkole. Oczywiście tego dnia dominował kolor zielony. Dla uczniów zrobiłyśmy 2 gazetki (na wesoło i poważnie). Można było wysłuchać baśni irlandzkiej „13 much”. Zaproponowałyśmy młodszym uczniom rozwiązanie 2 łamigłówek  (do wyboru –matematycznej i ortograficznej). Już wkrótce rozdamy drobne upominki za prawidłowe rozwiązania.

Bibliotekarki


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE MIĘDZYSZKOLNYM

Regulamin konkursu

W związku z koniecznością wyboru najlepszych prac ze szkoły prosimy o dostarczenie rysunków do piątku – 15 marca 2024r.


CZYTELNICZY TOP10

Przedstawiamy najlepszych czytelników w pierwszym półroczu roku szkolnego.
Ranking
Wszyscy otrzymali drobne biblioteczne gadżety.
Zapraszamy do licznych wypożyczeń w drugim półroczu.

Bibliotekarki


NADCHODZĄCE UROCZYSTE DNI W STYCZNIU

Już za kilkanaście dni będziemy obchodzić Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jest to doskonała okazja do wypożyczenia książek, których bohaterami są najstarsi członkowie naszych rodzin. Wpadnijcie do szkolnej biblioteki i zobaczcie, co znalazłyśmy w naszych zbiorach.

Bibliotekarki


WESOŁYCH ŚWIĄT!


CZAS PODSUMOWAŃ

Kończący się rok skłania do podsumowań. W bibliotece mnóstwo się działo – począwszy od malowania w kwietniu. Na wiosnę dowiedziałyśmy się, że zakwalifikowano naszą szkołę do uczestnictwa w projekcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Czekał nas ogrom pracy, ale było warto! Po wakacjach dzięki pieniądzom z projektu pozyskałyśmy prawie 400 książek, nowe krzesła i pufy. Ponadto odbyły się spotkania z autorami książek. Do uczniów dotarły różne gadżety promujące czytelnictwo. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów, to zapraszamy do przejrzenia prezentacji.

Zapraszamy do biblioteki!

                            Bibliotekarki

NPRCz 2.0 – podsumowanie


ROK POD PATRONATEM KOPERNIKA

Przedszkolaki z grupy 6-latków z Przedszkola nr 7 w Rybniku przyszły na zajęcia do naszej biblioteki. Podczas spotkania dzieci zobaczyły przedstawienie teatrzyku kamishibai „Kopernik i wirujące planety”. Ponadto najmłodsi mogli obejrzeć pacynki przedstawiające wielkiego astronoma, a zrobione przez uczniów naszej szkoły. Zainteresowanie wzbudziły także lapbooki poświęcone wspomnianemu naukowcowi.

Ewa Łopatka


DZIECI LUBIĄ MISIE…

Wszyscy wiedzą, że misie są ulubionymi pluszakami dzieci. A właściwie dlaczego misie są tak popularne? Tego można było się dowiedzieć podczas zajęć w szkolnej bibliotece. Przekonały się o tym 2 grupy przedszkolaków. Wyjaśnienie znajduje się na gazetce ściennej. Zainteresowanych odpowiedzią zapraszamy do odwiedzin czytelni!

 Bibliotekarki


KOLEJNE NOWOŚCI


TROCHĘ HISTORII

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości najmłodsi obejrzeli przedstawienie pt. „Niepodległa”. Opowiedziana historia z użyciem teatrzyku kamishibai dotyczyła czasów związanych z powrotem Polski na mapę świata. W trakcie spotkań w 2 grupach przedszkolnych oraz w klasie 1b i 2b wywiązała się rozmowa o symbolach narodowych naszego kraju (godle, fladze i hymnie).

Ewa Łopatka


BAJKOWO…

Po raz kolejny mogliśmy obchodzić Dzień Postaci z Bajek. Z okazji lubianego święta biblioteka zaproponowała najmłodszym obejrzenie teatrzyku kamishibai pt. „Złota kaczka”. Czytelnia w tym dniu zmieniła się w widownię teatralną, w której zasiadły kolejno 2 grupy przedszkolaków. Pod koniec przedstawienie trafiło do uczniów świetlicy.

E. Łopatka


WSPOMNIENIE PAŹDZIERNIKOWEGO ŚWIĘTOWANIA

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami. Czas na podsumowanie, bo sporo się działo…

Ćwiczyliśmy korzystanie z aparatu z Laboratorium Przyszłości i bawiliśmy się w fotografów. Uczniowie klas 4-8 wykonali sesje w ramach projektów NPRCz, a wszyscy chętni mogli zapozować w książkowej fotobudce.

Duża grupa uczniów wzięła udział w konkursach stacjonarnych w bibliotece. „Krzyżówkę biblioteczną” dla klas 2-4 rozwiązało 35 osób (32 poprawne odpowiedzi). Do konkursu dla klas 5-8  „Osoby związane z książkami” podeszło 18 osób (12 poprawnych odpowiedzi). Wszystkie poprawne rozwiązania zostały nagrodzone specjalnie przygotowanymi długopisami, rozlosowano także kilka bibliotecznych gadżetów.

Ponadto uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie, w którym tworzyli stronę tytułową bajki pt. „Kopernik także dzieckiem był”. Nagrodzono następujące osoby:
I miejsce Hanna Berlińska 3b
II miejsce Magda Nowrot 1b
II miejsce Hanna Polok 1c
III miejsce Igor Janosz 1a
III miejsce Adam Pierchała 3b
Przyznano także wyróżnienie specjalne dla przedszkolaka Maksa Janosza.

W konkursie graficznym dla klas 4-8 „Kosmiczny mem o czytaniu” wyróżniono najlepszą, zgodną z tematem pracę, którą stworzył Kajetan Siemieniec z 8a.

Kilka osób w ramach akcji „Podaruj książkę bibliotece” podzieliło się zalegającymi w domu publikacjami. Dzięki nim poszerzamy księgozbiór o ciekawe dla innych uczniów pozycje.

Zapraszamy do świętowania za rok.

Bibliotekarki


WITAMY W GRONIE CZYTELNIKÓW

Napis o takiej treści przywitał uczniów klas pierwszych naszej szkoły. Dzieci zostały wyposażone w wiedzę o tym, jak postępować z wypożyczoną książką i kiedy ją zwrócić. Złożyły uroczystą przysięgę „Tobie książko przyrzekamy…” i tym samym zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki naszej szkoły.

Najmłodsi sami wybrali książki dla siebie. Wybór mógł być trudny, gdyż ostatnio mamy ogrom nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Życzymy niesłabnącej chęci czytania!

Bibliotekarki


WYJĄTKOWE SPOTKANIE

31 października  uczniowie  klasy 4a i 4b uczestniczyli w spotkaniu z Marcinem Koziołem. Tym razem działo się to w przestrzeni wirtualnej – pisarz prowadził rozmowę z Warszawy, a nasi uczestnicy siedzieli w salach lekcyjnych. Żywa, barwna, żartobliwa oraz interaktywna  opowieść  dotyczyła bohaterów książki „Psyjaciele”. Z pewnością niektórzy czytelnicy wpadną do szkolnej biblioteki by przeczytać historie ulubionych  psów znanych osobistości.

Bibliotekarki


FOTOBUDKA NPRCz

W czwartek – 26.10.2023r. – zaprosiliśmy chętnych uczniów do „książkowej” fotobudki. Została ona wykonana z książek zakupionych w ramach NPRCz. Zdjęcia wykonywaliśmy aparatem zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości. Przedstawiamy efekty sesji.

Bibliotekarki


KOLEJNE NOWOŚCI CZEKAJĄ!


ZAPRASZAMY DO FOTOBUDKI

W czwartek – 26.10.2023r. – zapraszamy do biblioteki na sesję zdjęciową w specjalnej „książkowej” fotobudce.


NIEZWYKŁY ŚWIAT PAJĄKÓW

Pan Przemysław Malgrab – właściciel firmy Arachnohobbia – stworzył bogato ilustrowany atlas przyrodniczy o pająkach. Postanowił podarować jeden egzemplarz do naszej biblioteki, za do bardzo Mu dziękujemy. Wszystkich fanów pająków zapraszamy do wypożyczania. Naprawdę warto!

Bibliotekarki


JUŻ SĄ!

Nareszcie dotarły do nas kolejne książki zamówione w ramach NPRCz. Powoli będą wprowadzane do katalogu i będą mogły trafić w ręce czytelników.

Bibliotekarki


NIEZAPOMNIANY DZIEŃ PATRONA W BIBLIOTECE

Biblioteka z radością dołączyła do obchodów Dnia Patrona. W czytelni zorganizowano wystawę książek o tematyce astronomicznej. Natomiast postać Mikołaja Kopernika zagościła w dwóch grupach przedszkolnych oraz w klasie 2b. Stało się to za sprawą teatrzyku kamishibai. Przestawienie miało tytuł: „Mikołaj Kopernik i wirujące planety”.

Podczas uroczystej akademii 13 października każdy uczeń szkoły otrzymał zakładkę do książki z postacią patrona i hasłem zachęcającym do czytania. Stało się to możliwe dzięki udziałowi naszej biblioteki szkolnej w projekcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                          Bibliotekarki


STÓŁ PEŁEN NOWOŚCI

Do biblioteki docierają kolejne paczki z książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Na bieżąco będą trafiały one w ręce czytelników. Dziś nasz „stół na nowości” ugina się pod ciężarem książek. Można wśród nich znaleźć m.in.: komiksy, książki o zwierzętach, kontynuacje lubianych przez Was serii, nowości książkowe. Zapraszamy do wypożyczania!

Bibliotekarki


NIEPOWTARZALNE NAGRODY

Zapraszamy do udziału w konkursach bibliotecznych. W tym roku czekają na Was niecodzienne nagrody. To przygotowane w ramach programu NPRCz kubki, torby i gadżety. Są niepowtarzalne i nie znajdziecie takich w sklepie, bo projekty wykonały panie z biblioteki 🙂

Bibliotekarki


COŚ NOWEGO? SESJE FOTOGRAFICZNE W BIBLIOTECE

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych rozpoczęliśmy wielką akcją robienia zdjęć z lekturą. Do realizacji zadania wykorzystano aparat zakupiony w ramach programu Laboratorium Przyszłości.

Swoje umiejętności fotograficzne doskonalili uczniowie klas 4-8. Każdy z nich miał okazję wcielić się w dwie role – fotografa i modela. Uczniowie wykonywali sobie wzajemnie zdjęcia z lekturą (na nowych kanapach). Niektórzy bardzo speszyli się rolą modela i ukryli się za książką, inni przepięknie pozowali. Mamy nadzieję, że było to dla wszystkich nowe i ciekawe doświadczenie.

Zdjęcia zostaną teraz wykorzystane do przygotowania projektów w ramach NPRCz. W ich stworzeniu pomogą panie z informatyki.

A to całościowy wynik naszych prac:

oraz galerie poszczególnych klas

A. Wilczek


PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jak co roku nasza szkoła włącza się w obchody tego święta. Hasło tegorocznego MMBS brzmi: „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”.

Miesiąc rozpoczęliśmy od sesji fotograficznych do projektów w ramach NPRCz. Wkrótce pokażemy ich efekty.

W ramach obchodów święta zapraszamy uczniów do uczestnictwa w konkursach oraz  do odwiedzania biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi i korzystania ze zbiorów.

Proponujemy Wam następujące aktywności:
–  Konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3:
Wyobraź sobie, że jesteś ilustratorem książek. Stwórz stronę tytułową do bajki pt. „Kopernik także dzieckiem był”. Format pracy A4, technika dowolna.

– Konkurs graficzny dla klas 4-8 „Kosmiczny mem o czytaniu”:
Rozwiń swoją kreatywność. Stwórz mem promujący czytelnictwo, na którym znajdzie się jedno z wymienionych haseł: Kopernik, gwiazdy, planety, kosmos, rakieta.  Pracę możesz wykonać w dowolnym programie graficznym lub generatorze memów. Zapisany plik poślij na adres: zsp5biblioteka@gmail.com lub przynieś do biblioteki na pendrivie.

– Konkurs dla klas 2-4 „Krzyżówka biblioteczna”
Przyjdź na przerwie do biblioteki, poproś o zadanie konkursowe i rozwiąż je. Pamiętaj o wzięciu długopisu 😊

– Konkurs dla klas 5-8  „Osoby związane z książkami”
Przyjdź na przerwie do biblioteki, poproś o zadanie konkursowe i rozwiąż je. Pamiętaj o wzięciu długopisu 😊

– Akcja „Podaruj książkę bibliotece”.
Masz zalegające w domu książki? Przynieś je do biblioteki, a na pewno trafią w „dobre ręce”.

–  Fotobudka-niespodzianka
W drugiej połowie października planujemy uruchomić specjalną fotobudkę – śledźcie stronę biblioteki – niedługo pojawią się szczegółowe informacje.

Zapraszamy!
Bibliotekarki


NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Jeszcze w tym roku możecie spodziewać się często informacji z nagłówkiem  „nowości”. Nasza szkoła zakwalifikowała się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zaczynamy realizować pierwsze zakupy według Waszych oczekiwań.

W zeszłym roku szkolnym gościł u nas Marcin Kozioł. Pisarz wzbudził zainteresowanie swoimi książkami, stąd zrodził się pomysł, co kupić w pierwszej kolejności.

Zapraszamy do wypożyczeni książek i audiobooków!

                            Bibliotekarki


TROCHĘ INNY DZIEŃ W BIBLIOTECE

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto obchodzone jest od ponad 20 lat. Uczennice klasy 5a – Weronika i Julka odwiedziły klasy 1-3 oraz grupy przedszkolne i przeczytały jeden rozdział książki, którego autorem jest  Grzegorz Kasdepke. Opowiadanie nosiło tytuł Zrobić kogoś w konia. Jak zwykle w tekście tego pisarza nie zabrakło humoru!

W radosny nastrój wprawiły uczniów łamańce językowe, które można było wybrać i przeczytać na głos kolegom. Poniżej próbka tekstu – wiersz Bzyg Małgorzaty Strzałkowskiej:

„Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!”

              Bibliotekarki


ZAPROSZENIE DLA NAJMŁODSZYCH

Znamy gusta naszych czytelników, stąd pomysł na kupno książek, których bohaterami są zwierzęta. Zapraszamy do wypożyczania nowości z serii ”Bajeczki z morałem” autorstwa p. Anny Prudel. Za jakiś czas zorganizujemy dla najmłodszych spotkanie z tą pisarką! Czytajcie i pomyślcie, o co chcielibyście zapytać autorkę.

Zapraszamy do biblioteki!

                                          Bibliotekarki


BIBLIOTEKA NA WAS CZEKA 🙂

Bardzo cieszymy się, że nowy wystrój biblioteki przyciąga wielu nowych czytelników. Zapraszamy do czytania na przerwach i wypożyczania książek do domu.

Bibliotekarki


BIBLIOTEKA W NOWEJ ODSŁONIE

Z radością informujemy, że remont w bibliotece został zakończony. Dzięki sponsorowi Damianowi Malgrabowi całe pomieszczenie zostało odmalowane. Uczniów cieszą nowe, kolorowe krzesła i wygodne pufy  zakupione w ramach projektu  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Całość dopełniają nowe blaty stolików, które zawdzięczamy Radzie Rodziców.
Niedługo kolejne nowości dzięki udziałowi szkoły w projekcie NPRCz. Już zamawiamy  zaproponowane przez Was książki.
Zapraszamy do odwiedzin biblioteki!

                                          Bibliotekarki


W roku 2023 nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Całkowita wartość zadania – 15 000,00 zł
Kwota dofinansowania – 12 000,00 zł
Wkład własny – 3 000,00 zł
Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest realizowany jako program finansowego wspierania organu prowadzącego szkoły i skierowany m.in. do szkół podstawowych.  Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym finansowanie nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).