2022/2023

ŚWIATOWY DZIEŃ WIATRU

W czwartek 15 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Wiatru. Wiatr to ruch powietrza a powietrze to delikatna osłona ziemi, miejsce akumulacji życiodajnego dla nas tlenu. Towarzyszy nam przez całe życie. Wiatr odgrywa bardzo ważną rolę w atmosferze, przenosząc ciepło, parę wodną oraz zanieczyszczenia. Powoduje powstanie prądów morskich i falowanie zbiorników wodnych. Wiatr potrafi też wyrządzić ludziom wiele szkód. Człowiek nauczył się korzystać z siły wiatru. Współcześnie wiatr jest czystym źródłem energii.

W świetlicy wykonaliśmy z papieru latawce, a później na podwórku puszczaliśmy je. W tym dniu jednak był lekki wiaterek i nasze latawce słabo wznosiły się w górę.

H. Adamczyk-Raszka


 

WIOSNA W MAJU

Przyszedł maj….  bodajże najpiękniejszy miesiąc w roku. Miesiąc soczystej zieleni, błękitnego nieba, cudownych zapachów. Oszołamiający wiosenny zawrót głowy. Przyroda w tym miesiącu nadrabia wszelkie zaległości.
U nas w świetlicy też zrobiło się majowo, zakwitły bowiem drzewa, i krzewy. Wykonaliśmy je na zajęciach plastycznych. Cieszmy się majem!

 Świetliczaki z wychowawczyniami


MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA

W świetlicy już pierwsze osoby prezentowały swoją ulubioną książkę.


DZIEŃ PINGWINA

Witamy wszystkich w Dzień  Pingwina!
Dzisiaj rozmawialiśmy o tych sympatycznych nielotach. Chociaż lubią zimno, to można je spotkać w środowisku naturalnym nawet w Australii, Nowej Zelandii, czy na Galapagos!  Tam to pewnie jeżdżą sobie na żółwiach ! No i jedno jest pewne – nie pochodzą z Madagaskaru. Spotkamy je tam  tylko  w zoo. A to nasze pingwiny z papieru. Suną po śniegu na płozach, a nie na brzuszkach.
                                                   Wychowankowie wraz z p. Hiacyntą i p. Kariną


DZIEŃ JĘZYKA CHIŃSKIEGO

Dzisiaj na świetlicy obchodziliśmy Dzień Języka Chińskiego. Zobaczyliśmy film pt. „40  wynalazków, które zawdzięczamy Chińczykom”. Najbardziej ucieszyły nas wynalazki: lody i papier!  Potem każdy z nas wykonał papierowego smoka- ulubiony symbol Chińczyków. Dobrze, że nie zionęły ogniem, ha ha.
                                                Wychowankowie i wychowawczynie


ŚWIATOWY DZIEŃ KOSTKI RUBIKA

 17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika. Ta popularna zabawka logiczna została wynaleziona przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza Ernó Rubika w 1974 roku, a w 1976 roku skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Teruthosiego Ishige. Wynalazca kostki E. Rubik po raz pierwszy układał ją przez miesiąc. Do Polski zabawka trafiła w 1980 roku. Układanie kostki Rubika wyrabia pamięć, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie i kreatywność.

Z okazji tego dnia urządziliśmy w świetlicy zawody w układaniu kostki Rubika. Zwycięzcami zostali:  Patryk Grzonka, Agata Kołodziejczyk i Magda Matuszek. Serdecznie im gratulujemy i  mamy nadzieję, że inni uczniowie pójdą w ich ślady.

                                                      Hiacynta Adamczyk – Raszka, Karina Rybka


ŚWIĘTA CORAZ BLIŻEJ!

Nadeszła wiosna a wraz z nią Wielkanoc. W świetlicy przygotowania do świąt trwają pełną parą już od kilku dni. Ozdabialiśmy jajka, robiliśmy wielkanocne koszyczki i wykonaliśmy świąteczne obrazki.  Dzisiaj odbył się quiz wielkanocny a  zwycięzcy otrzymali nagrody.

Z okazji zbliżających się świąt życzymy wszystkim moc serdecznych i pachnących wiosną życzeń: malowanych jajek, wesołych zajączków i świątecznego nastroju.

                                                                             Świetliczaki z wychowawczyniami


WIOSNA TUŻ, TUŻ…..

Coraz bliżej wiosna i u nas w świetlicy widać już jej pierwsze oznaki. W kalendarzu świąt nietypowych 14 marca obchodziliśmy Dzień Motyla i z tej okazji zrobiliśmy piękne wyklejane motyle. Zrobiło się kolorowo i wiosennie. Dwa dni później obchodziliśmy Dzień Pandy. Była to świetna okazja, aby bliżej poznać ten zagrożony wyginięciem gatunek zwierzęcia. Później  wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające pandę w lesie bambusowym.

Świetliczaki z wychowawczyniami


LUTY W ŚWIETLICY

Skończył się karnawał a my pożegnaliśmy go dyskoteką. Wykonaliśmy też śmieszne, kolorowe klauny.
19 lutego obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin naszego wielkiego uczonego Mikołaja Kopernika, dlatego tematem naszych ostatnich zajęć był Kosmos. Zrobiliśmy piękne prace plastyczne, które ozdobiły naszą świetlicę.
W kalendarzu świąt nietypowych 26 lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Z tej to okazji wykonaliśmy z origami głowy dinozaurów i doczepiliśmy im kolorowe ogony.


W KARNAWALE CZAS NA BALE

Minęło parę dni i znowu w świetlicy odbyła się zabawa. Tym razem był to bal przebierańców z okazji Walentynek. W przeddzień dnia świętego Walentego ozdobiliśmy świetlicę serduszkami, które zostały przez nas własnoręcznie wykonane. Na balu były różne konkursy i zabawy. Wszyscy bawiliśmy się świetnie.

Na długo ten dzień zostanie nam w pamięci.

  Świetliczaki z wychowawczyniami


ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dziś witamy karnawałowo! Świetnie bawiliśmy się przy dobrej muzyce! Czekamy na powtórkę.
                                                                   Świetliczaki i wychowawczynie


WITAMY W NOWYM SEMESTRZE!

Zaczynamy od Dnia zebry.  W tym dniu dowiedzieliśmy się paru ciekawostek na temat tego dzikiego afrykańskiego zwierzaka. Robiliśmy jej postać z papieru, a niektórzy nawet inne zwierzaki. Obejrzeliśmy piękną bajkę o tolerancji dla inności pt. „Kumba”. Nauczyliśmy się, że to iż ktoś jest inny, nie znaczy, że jest gorszy od nas.
Już wkrótce będzie Dzień kota, hipopotama i niedźwiedzia polarnego. Poznamy bliżej te zwierzęta i spróbujemy je przedstawić plastycznie.
                                                                              Świetliczaki i wychowawczynie


ŚWIETLICA W OBIEKTYWIE


SKOK W NOWY ROK

Po przerwie świątecznej wróciliśmy znowu do szkoły, gdzie czekały na nas nowe zadania. Poznaliśmy historię zegara oraz kalendarza, oglądaliśmy stare zegary a w  przeddzień  święta Trzech Króli wykonaliśmy korony. Każdy starał się ozdobić ją jak najpiękniej.

Świetliczaki z p. Hiacyntą Adamczyk-Raszka i Kariną Rybką


ŚWIATECZNY GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY

Grudzień by dla nas miesiącem intensywnej pracy. Mieliśmy mnóstwo zajęć plastycznych i technicznych  -robiliśmy min. ozdoby na choinkę oraz kartki z życzeniami. Uczyliśmy się świątecznej piosenki, śpiewaliśmy kolędy. a nawet były pląsy przy muzyce.

Wychowankowie wraz z p. Hiacyntą Adamczyk – Raszka i p. Kariną Rybka


W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

Ostatnie tygodnie były w świetlicy bardzo pracowite.
Od 1 grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Codziennie w kalendarzu adwentowym czekało na nas do wykonania nowe zadanie. We wtorek 20 grudnia obchodziliśmy Dzień Ryby. Z tej to okazji zrobiliśmy złote rybki, które ozdobią nasze domowe choinki. W środę 21 grudnia przywitaliśmy kalendarzową zimę, chociaż ta astronomiczna przyszła do nas już wcześniej a śnieg zasypał pola i drogi. Wykonaliśmy piękne prace plastyczne, które zawiesiliśmy w świetlicy.
W końcu nadeszły upragnione święta, pragniemy więc złożyć wszystkim najlepsze życzenia:

   Niech święta radością wypełnią Wasz dom
A Nowy Rok blasku doda Waszym dniom.

Świetliczaki wraz z wychowawczyniami
– Hiacynta Adamczyk – Raszka, Karina Rybka


PRZEDŚWIĄTECZENE PRZYGOTOWANIA

Ostatnie dni były dla nas szczególnie pracowite i ciekawe. a jeszcze wiele podobnych przed nami, związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Na początek nasze prace z Mikołaja oraz Dnia Aniołka. Budowaliśmy również z klocków  stajenki, gwiazdy, choinki a nawet renifera!
Wychowankowie oraz p. Hiacynta Adamczyk- Raszka i p. Karina Rybka


BARBÓRKA – ŚWIĘTO GÓRNIKÓW

Z okazji Dnia Górnika, który przypada 4 grudnia, dzieci zapoznały się z ciężką pracą górników. Obejrzały także film, który wyjaśnił powstanie węgla. Były także tańce przy popularnych śląskich melodiach. Niektórzy uczniowie mogli przymierzyć nawet elementy stroju galowego górnika. Później dzieci rysowały węglem drzewnym i robiły papierowe czapki górnicze.

To był bardzo miły i udany dzień.

H. Adamczyk – Raszka i K. Rybka


PODZIĘKOWANIE

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, uczennicom i uczniom naszej szkoły, którzy podarowali gry planszowe i puzzle Świetliczakom.


DZIEŃ MISIA W ŚWIETLICY


KOCHAMY ZWIERZĘTA

W ostatnim czasie w świetlicy mówiliśmy wiele na temat zwierząt, gdyż w kalendarzu świąt nietypowych obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt – 4 października,
Dzień Jeża – 10 listopada oraz Dzień Czarnego Kota – 17 listopada. Była to świetna okazja aby poznać lepiej niektóre zwierzęta oraz uświadomić sobie, że ludzie muszą być odpowiedzialni za powierzone im istoty żyjące. Wykonaliśmy wiele ciekawych prac plastycznych.

Wychowawczynie świetlicy wraz z uczniami


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W czwartek 10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości, dzieci w świetlicy obejrzały film, który przybliżył im symbole narodowe. Potem same wykonały kwiaty w barwach narodowych, godło oraz flagę naszego państwa.

Wychowawczynie świetlicy


PODZIĘKOWANIE DLA RADY RODZICÓW

Wychowankowie świetlicy szkolnej oraz wychowawczynie serdecznie dziękują Radzie Rodziców naszej szkoły za wielką pomoc finansową w zakupie różnych materiałów plastycznych, technicznych i innych pomocy potrzebnych do prowadzenia różnorakich zajęć na świetlicy!


JESIEŃ W ŚWIETLICY

Jesień jest piękna, kolorowa ,ciepła i słoneczna w świetlicy i poza nią!


PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

W środę 26 października br. odbyło się w świetlicy pasowanie na świetliczaka.
Zanim to jednak nastąpiło, uczniowie musieli wykonać szereg zadań. Recytowali wierszyki, rozwiązywali zagadki, rebusy, układali puzzle i wykonali pracę plastyczną. Z wszystkimi zadaniami dzieci poradziły sobie znakomicie. Potem nastąpiła ceremonia ślubowania. Na koniec Pani Dyrektor rozdała uczniom pamiątkowe dyplomy. Były też upominki i słodycze.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach pierwszaków.

Wychowawczynie świetlicy


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DRZEWA

Dziś obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Drzewa. Ludzie którym zależy na istnieniu naszego świata, powinni zadbać w szczególności o drzewa. Gdy ich zabraknie – zabraknie nam tlenu! Pozbawimy również mieszkania wiele zwierząt! My dzieci postanowiłyśmy  dbać o drzewa. ” nasze ręce” będą dbały o to, by nie niszczyć niepotrzebnie kartek, łamać gałęzi, zrywać liści. A jeśli nam się uda, to nawet posadzimy jakieś drzewa! Symbolem naszego zaangażowania jest to” świetlicowe drzewo dłoni”.


NADESZŁA JESIEŃ

Tak jak co roku 23 września zagościła u nas jesień. W świetlicy zrobiło się kolorowo. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy liście w jesiennych barwach a okna ozdobiły muchomorki i inne grzybki. Jesień to bardzo kolorowa pora roku.


DZIEŃ CHŁOPAKA

W piątek 30 września z okazji Dnia Chłopaka dziewczyny złożyły swoim sympatycznym kolegom najlepsze życzenia. Były też słodkości, które rozdawał sam Pan
Chupa Chupsik. Potem wspólnie bawiliśmy się.
Był to bardzo miły i udany dzień.


DZIEŃ KROPKI

15 września  na świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.
Najpierw zobaczyliśmy krótki filmik na temat – skąd wzięło się to święto . Dowiedzieliśmy się również, że nie trzeba mieć talentu plastycznego, żeby być artystą – wystarczy nasza wyobraźnia.  Wspólnie stworzyliśmy piękne jesienne drzewo z kropek.  Potem wykonywaliśmy różne ” kropkowe” zadania, które wymagały od nas myślenia.
A  na koniec był „słodki kropkowy poczęstunek”.  Było super!
Wychowankowie i wychowawczynie świetlicy


2021/2022

ŚWIETLICA FAJNA JEST

XXXVII TYDZIEŃ ŚWIETLICY_ DZIEN ŻYRAFY, DZIEŃ OJCA, WAKACJE

 

XXXVI TYDZIEŃ ŚWIETLICY – DZIEŃ WIATRU

 

 XXXV TYDZIEŃ ŚWIETLICY – DZIEN PRZYJACIELA, IV CZĘŚĆ, DZIEŃ KAPCIA

 

 XXXIV TYDZIEŃ ŚWIETLICY, Dzień Dziecka, Dzień Bociana Białego

 

XXXIII TYDZIEŃ ŚWIETLICY, DZIEŃ KOSMOSU, DZIEŃ MATKI

 

XXXII TYDZIEŃ ŚWIETLICY_ UNIA EUROPEJSKA, OWADY, CZĘŚĆ III

 

XXXI TYDZIEŃ ŚWIETLICY DZIEŃ STRAŻAKA, BIBLIOTEKA

 

XXX TYDZIEŃ ŚWIETLICY, FLORYSTA. II CZĘŚĆ, MAJOWE ŚWIETA

 

 XXIX TYDZIEŃ ŚWIETLICY, PASKUDY, DZIEŃ ZIEMI

 

XXVIII TYDZIEŃ ŚWIETLICY – CZĘŚĆ1, KURCZACZKI

 

XXVII DZIEŃ MARCHEWKI, APTECZKA, ZAJĄCZKI, PISANKI I PALMA

 

XXVI GROSZKI, TEATR

XXV Dzień Wiosny, Dzień kolorowej skarpetki, Dzień Wody

 

XXIV TYDZIEŃ ŚWIETLICY, DZIEŃ PANDY, DZIEŃ RECYKLINGU, KWIATY Z BIBUŁY

 

XXIII TYDZIEŃ ŚWIETLICY, DZIEŃ KOBIET, DZIEŃ MATAMATYKI, WIOSENNE KWIATY

 

XXII TYDZIEŃ ŚWIETLICY Dzień Dentysty, Mój przyjaciel Kemushi

XXI TYDZIEŃ ŚWIETLICY – NA SPORTOWO, NUTELLA, WALENTYNKI, PIZZA, BALIK, BEZPIECZNE FERIE

XX Tydzień Świetlicy ZIMOWY PEJZAŻ OCZAMI DZIECI, BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE, SŁOWIK

 

XIX TYDZIEŃ ŚWIETLICY- pingwiny, karmnik

 

XVII TYDZIEŃ ŚWIETLICY – Kubuś Puchatek, Kot w Butach, Dzień Babci i Dziadka

 

XVI tydzień świetlicy – Dzień Słomki do Picia, Kosmita, Maska karnawałowa

 

XV TYDZIEŃ ŚWIETLICY-choinka, renifer, stajenka

Jak bombka na choince i gwiazda na niebie,
tak Bóg miłosierny zjawia się u Ciebie
i daje Ci spokój, radość i wiarę
w te święta radosne, hojne i wspaniałe.
Wesołych Świąt

XIV tydzień świetlicy – Mikołajki, konkurs, aniołki, Kotka Milusia

XII tydzień świetlicy – Dzień Pluszowego Misia

XI tydzień świetlicy – Dzień Jeża, Międzynarodowy Dzień Tolerancji, Międzynarodowy Dzień Prawa Dziecka

X tydzień świetlicy – Co to jest niepodległość?

IX tydzień świetlicy – Zaduszki, Pszczółki, Dzień Postaci z Bajek

VIII tydzień świetlicy – Dzień Kundelka, Dzień Dyni

VII tydzień świetlicy – Ośmiornica, Motyl

VI tydzień świetlicy – DEN, Kasztany, Dżdżownice

V tydzień świetlicy – Światowy Dzień Zwierząt

IV tydzień świetlicy – Światowy Dzień Jabłka

III tydzień świetlicy – Jesień w sali świetlicowej

II tydzień świetlicy – Międzynarodowy Dzień Kropki 

I tydzień świetlicy – Budowle z klocków

 

 


2020/2021

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA

W środę 17 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota. Dużo rozmawialiśmy o tych futrzakach, dzieliliśmy się wiadomościami oraz oglądaliśmy filmy o najpopularniejszych kocich bohaterach filmów i kreskówek. Udało nam się nawet rozwiązać bardzo dobrze quiz o dzikich kotach. A potem pani ogłosiła konkurs plastyczny. Naszym zadaniem było narysować naszego ulubionego kotka. Prace są piękne, dlatego jury postanowiło przyznać kilka szczególnych wyróżnień.

Otrzymują je:

  • Zuzanna Jabłońska  kl. 1b
  • Milena Burcon  kl. 1b
  • Oliwia Marszolik  kl. 1a
  • Julia Czarnota  kl. 2b
  • Hanna Czernicka  kl. 2b
  • Natalia Marszolik  kl. 3a

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

 

PORTRET PLASTUSIA

W ubiegłym tygodniu w środę odbył się ” Konkurs na portret Plastusia” . W konkursie plastycznym wzięły udział chętne dzieci wszystkich klas. Oto zwycięzcy:

1 miejsce – Magdalena Króliczek kl.3 c

2 miejsce – Maja Kapuścińska kl. 1 b

3 miejsce – Oliwia Marszolik kl. 1 a

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia za piękne prace.

Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie.

wychowawczyni Karina Rybka

 

 

ZAPRASZAMY DO ZABAWY

Witamy Was wszystkich – nasze dzieciaczki świetlicowe i nie tylko! Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy. Zróbcie sobie fajny, kolorowy, ciekawy, kalendarz adwentowy. Zaproście do wspólnej zabawy rodziców, rodzeństwo, dziadków.

Mamy dla was kilka propozycji zawartych w linkach, ale mile widziane i wasze pomysły. Zróbcie zdjęcie waszego kalendarza i wyślijcie go na podany adres:  zsp5swietlica@gmail.com

Zaglądajcie  na naszą zakładkę świetlicową, gdyż wkrótce pojawi się coś ciekawego związanego z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia. A pani Lucyna obiecała jeszcze na teraz „Specjalny Kalendarz Świetlicowy „- pamiętacie ten z zeszłego roku?

SPECJALNY KALENDARZ ŚWIETLICOWY