Daily Archives: 11 października 2022

Na terenie Miasta Rybnika działa 5 punktów nieodpłatnego poradnictwa, w tym 3 nieodpłatnych porad prawnych oraz 2 nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniającym innych osób w ciągu ostatniego roku i złożą stosowne oświadczenie. W ramach dyżurów świadczona jest pomoc prawna także specjalistyczna z zakresu prawa rodzinnego, karnego i mediacji.

Zapisy na porady prawne prowadzone są w godzinach pracy Urzędu Miasta Rybnika pod numerem telefonu: 32 43 92 239 lub mailowo: pomocprawna@um.rybnik.pl

Szczegóły funkcjonowania punktów (adres, harmonogram pracy) dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rybnika: https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=315 oraz na miejskiej stronie internetowej w zakładce bezpłatna pomoc prawna
(https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/bezplatna-pomoc-prawna-i-bezplatne-poradnictwo-obywatelskie/).

Dopiero minął wrzesień, a uczniowie klasy 1 a mają już wiele wspomnień…

– Najważniejsze wydarzenie miało miejsce 1 września. Był to pierwszy dzień w szkole, poznanie pani wychowawczyni, nowych kolegów i koleżanek.

– Kolejne 3 tygodnie to zgłębianie tajników szkolnego życia, bezpiecznego poruszania po szkole, przyswajanie szkolnych reguł i zasad.

– 23 września odbyło się Pasowanie na Ucznia, uroczysta akademia i złożenie przysięgi na sztandar szkoły.

– Był też spacer po okolicy, który miał na celu utrwalanie właściwych zachowań podczas przechodzenia przez drogę.

– Odbyło się ciekawe spotkanie z panią higienistką, która zaprosiła pierwszaków do gabinetu i opowiedziała o pracy, jaką wykonuje w szkole.

– Był Dzień Głośnego Czytania, kiedy klasę odwiedzili starsi koledzy 3b i przeczytali fragmenty ulubionych książek.

– Powodzeniem cieszyła się wizyta pana Pawła, który za pomocą klocków LEGO przeprowadził zajęcia pt. „Robotyka dla Juniora”.

– Chłopcy mile wspominają DZIEŃ CHŁOPAKA i dziękują koleżankom z klasy za upominki i życzenia!

A. Damec

10.10.2022 r. odbyło się drugie spotkanie naszych uczniów z przedstawicielem Policji. Prelekcję dotyczącą odpowiedzialności prawnej małoletnich oraz bezpieczeństwa w sieci prowadził Pan Sierżant Sztabowy Łukasz Czebotar. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych mogli również zapoznać się z podstawowymi elementami wyposażenia policjanta wydziału prewencji. Podczas spotkania chętni uczniowie mogli z bliska zobaczyć działanie kajdanek oraz pałki. Kolejną atrakcją prelekcji była możliwość zadawania pytań, na które zaproszony gość chętnie udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Marek Szecówka

Z okazji Dnia Chłopca w naszej szkole odbyły się zajęcia pokazowe z Lego Robotyki. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali niezwykłe budowle i konstrukcje z Lego. Wkrótce te zajęcia będą odbywały się w naszej szkole w każdym tygodniu.

Maksymilian Dzidt z klasy VIIIa został srebrnym medalistą w turnieju judo. Zawody miały miejsce w Sosnowcu. Maksowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie

Od 2020 r. działa darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212 oraz specjalny czat internetowy czat.brpd.gov.pl, gdzie dzieci i młodzież mogą porozmawiać o swoich problemach, doświadczanych trudnościach, a także wspólnie ze specjalistami zastanowić się nad rozwiązaniami i sposobami radzenia sobie z kryzysem.

List RPD

Plakat

Telefon wsparcia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku ma na celu udzielenie pomocy w trudnych chwilach. Pracownicy Poradni udzielą informacji o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc, a także o procedurach jakie należy podjąć. Można będzie również uzyskać wskazówki, co do sposobów pokonywania trudności.